سینما، سال 88 را با حاشیه های "درباره الی" آغاز کرد

سینمای ایران در حالی سال 88 را آغاز می کند که دیر آماده شدن آئین نامه اکران فیلم به همراه تعویق نمایش فیلم "درباره الی" از آثار اعلام شده در جدول نوروزی، این بخش را با حاشیه هایی روبه رو کرده است .
تکلیف آئین نامه اکران فیلم همواره طبق عرف رایج در سه ماه پایانی سال روشن و ترکیب آثار اکران نوروزی با پایان جشنواره فیلم فجر، مشخص می شد اما در سال 87، تدوین این دستورالعمل با کش و قوس های فراوانی روبه رو شد و در نهایت یک کمیته هفت نفره از سوی خانه سینما و شورای صنفی نمایش، مامور به سامان رساندن آن شدند.
آئین نامه اکران سال 88 در نهایت پس از آماده سازی توسط خانه سینما در نیمه پایانی اسفندماه تحویل اداره ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه ای معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، هرچند که از مفاد دقیق این آئین نامه و کیفیت اجرای آن همچنان مطلبی به بیرون درز نکرده است و صرفا اخبار حکایت از یکسری کلی گویی در باب اکرال سال جدید از سوی افراد مختلف دارد.

شورای صنفی نمایش فیلم نیز بلافاصله پس از تحویل آئین نامه (در روزهای پایانی سال 87) ترکیب فیلم های نوروزی را متشکل از "وقتی همه خوابیم" از بهرام بیضایی،‌"اخراجی ها2" از مسعود ده نمکی، "سوپر استار" از تهمینه میلانی، "درباره الی" اصغر فرهادی و " بیست" از عبدالرضا کاهانی را اعلام کرد و مدیرکل ارزشیابی و نظارت نیز در فاصله کوتاهی ابراز داشت که همه آثار نمایشی اکران نوروز پروانه اکران عمومی دریافت کردند.
همه چیز تا 27 اسفندماه طبق روال اعلام شده پیش رفت و بر اساس برنامه اکران نوروزی فیلم ها می بایست از 28 و 29 ماه یادشده در سینماهای طرف قرارداد خود اکران می شدند که از 28 اسفندماه زمزمه نمایش ندادن فیلم درباره الی از منابع غیر رسمی به گوش رسید.
این فیلم که قرار بود در گروه سینمایی آفریقا برای نوروز اکران شود به یکباره جای خود را به دیگر آثار داد و جدول نوروزی تاکنون با چهار فیلم بسته شده است.
همچنین تهیه کننده فیلم درباره الی پیشتر گفته بود که به دلیل مضمون خاص و تلخ فیلم در صورت اکران نشدن در نوروز، ترجیح می دهیم که این اثر برای تابستان اکران شود.
در این میان نیز برخی منابع نزدیک به اداره ارزشیابی و نظارت بر این نظر تهیه کننده فیلم یادشده صحه می گذارند و از زمان مناسبتری برای اکران فیلم درباره الی حکایت دارند.
واکنش مدیر عامل خانه سینما و رئیس کانون کارگردانان نیز در مورد وقفه ایجاد شده برای اکران فیلم فرهادی در نوع خود جالب است و به نظر می رسد که پس از تعطیلات نوروز، تصمیم گیری برای روشن شدن وضعیت اکران عمومی فیلم ها و سرنوشت آثار دارای پروانه نمایش که تاکنون مجال اکران عمومی نیافتند، محور بحث و گفت وگو خانه سینما و مدیریت سینمایی باشد.
ارایه شفاف آئین نامه اکران به همراه مشخص شدن وضعیت اکران عمومی در تهران و بخصوص شهرستان ها که با اکران همزمان فیلم دارای سرنوشتی مشترک با پایتخت دارند، می تواند از دامنه ابهام ها و حاشیه سازی بکاهد و این امر با ایجاد تعامل منطقی و بهره گیری از نظارت کارشناسی میان دست اندرکاران سینما و صنوف ذینفع، امکان پذیر است.
/ 20 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید خان

زمان خاتمی آمریکا و سردمدارانش می گفتند ما سلطان جهانیم . ارباب جهانیم . الان در زمان احمدی نژاد بزرگترین کارخانه اتوموبیل سازی شان جنرال موتورز ورشکست شده آثار سقوط امپراطوری آمرکا از این واضح تر می شه ؟ موسوی در مناظره ثابت کرد که از سقوط آمریکا ناراحت است و به دنبال حفظ آبروی رفته آمریکا است و نه ملت ایران زمان خاتمی آمریکا و سردمدارانش می گفتند ما سلطان جهانیم . ارباب جهانیم . الان در زمان احمدی نژاد بزرگترین کارخانه اتوموبیل سازی شان جنرال موتورز ورشکست شده آثار سقوط امپراطوری آمریکا از این واضح تر می شه ؟ موسوی در مناظره ثابت کرد که از سقوط آمریکا ناراحت است و به دنبال حفظ آبروی رفته آمریکا است و نه ملت ایران اونایی که طرفدارای احمدی نژاد رو به خرافه گرایی محکوم می کنند و می گن که ما وی رو تا حد قدیس بالا می بریم و کارمون رو اشتباه می دونن . چرا پس از یه آدم معمولی مثل ایشون توقع معجزه دارن . مگه می تونه یه آدم معمولی خرابی های شما رو 4 ساله درست کنه. با این وجود ما ایشونو حمایت می کنیم چون در حد قدیس گندکاری های تلنبار شده شماها رو تا حدودی جمع و جور کرده و چون فراتر از تصور

حمید خان

به روزم با انتخابات گوسفندی به بهانه نمایش فیلم رییس جمهور میر قنبر در خانه سینما

حمید خان

حق و حقیقت آمد راه و طریقت آمد یار نبوت آمد نور امامت آمد نایب مهدی آمد محمود احمدی آمد

حمید خان

با خطاب به بازنده های واقعی به روزم در آینده درباره درباره الی ...

حمید خان

با سری مقالات منجی سلطه گر به روزم بخوانید و نظر دهید و دنبال کنید . ادامه دارد . این قدر سرتون شلوغه که به روز نمی شید ؟

حمید خان

همه بدبختی های ما زیر سر منتقدین است . کسانی که تیشه به ریشه سینما می زنند و بدون اینکه بدانند سلیقه مردم را سخیف کرده اند . به قدری مردم احمق خوانده شدند و خود را تافته جدا بافته دیدند و به مردم فخر فروختند که آنچه ما می بینیم شما نمی بینید . همین می شود . چند سالی است که داد می زنیم که مردم داستان می خواهند و بس و این نیاز فطری شان است . گوش ندادین . از آثار غیر داستانگو حمایت کردید و همین می شود که یک کار داستان گوی بدون ساختار قوی طرفدار پیدا می کند . با سری مقالات بنده همراه هستید ؟ دوست داشتم نظرتونو بدونم .

سعید مهرپور

حسن معظمی دوست و همکار عزیزم ببخشید من هر روز مزاحمتان میشوم اما باعث افتخار است که چنین دوست و همکار عزیزی دارم و از اینکه با خبرگزاری فارس و من حقیر را کمک میکنید صمیمانه تشکر میکنم هر چند رفیق علی علایی باید هم اینطور باشه صمیمانه دوستت دارم و انجمن منتقدان به داشتن چنین عضوی افتخار میکند.یا علی (ع).

جابر تواضعی

بعد مدت ها چيزي نوشته ام كه دوستش دارم. http://tavazoee.blogfa.com/post-387.aspx

کارگری در روزنامه

سلام هموطن عکس هایی زیبا و کم نظیر از طلوع خورشید در سپیده دم را در وبلاگ "کارگری در روزنامه" ببینید.