سینمای امروز، نقطه سرخط !

سینما، هنر- صنعت با اهمیت ، مدرن و پیچیده قرن معاصر در حالی تکوین خود را به دست بشر به نظاره نشسته است که ما به عنوان دارنده این صنعت که اتفاقا دارای شناسنامه نیز هستیم همچنان در ایجاد ساختار حرفه ای و نظامند کردن آن عاجزیم.

سینما در این سامان تبدیل به آزمایشگاهی از آزمون و خطا و مسیری برای آمد و شد ، مدیران که هریک با خود تفکر و شیوه ای منحصر بفرد دارند و جالب اینکه هیچ یک اسلاف قبل از خود را قبول ندارند!، بدل شده است. روزگاری درجه بندی فیلم ها- دفترچه سیاستگذاری ، مقطعی کنترل فیلمنامه، سینمای جشنواره ای ، ایامی درهای باز!، دوره ای فیلم فاخر و آثار خانوادگی، حمایت عام - حمایت خاص و امروز دوباره نقطه سرخط! دفترچه سیاستگذاری ، بازاریابی و تئوریهایی که بیشتر  به درد نطق های رادیویی و تلویزیونی خورده و اغلب روی کاغد می مانند و مجال اجرا نمی یابند.

سینمای استاندارد روز دنیا با سرعتی شتاب آلود از ما گذشته و کشورهایی در آسیا که تا دیروز حصرت جایگاه ما را در این گسترده داشتند امروز از سینمای ما عبور کردند و نه تنها در مجامع و رویدادهای بین المللی بلکه در بازارهای منطقه ای و جهانی جایی را برای خود دست و پا کردند.

سینما هنر - صنعت با اهمیت روز جهان، عرصه ای است که فارغ از تکنیک ، خلاقیت و هنر نیازمند سرمایه گذاری اصولی، برنامه ریزی هدفمند مبتنی بر نظرات کارشناسانه و ارتباط منطقی با کشورهای صاحب سینماست.

بسیاری از صاحب نظران، سینمای ایران را به دلیل تغییر مداوم ریل برنامه ای، به بیماری تشبیه می کنند که کمتر دارویی می توان برای درمانش یافت چرا که معجون داروهای تجویز شده در طول ایام مختلف، این بیمار را مقاوم و مرض را در آن مزمن ساخته است.

بیماری که خود پول برای درمان ندارد و حکایت درمانگرش نیز یادآور داستان دوستی خاله خرسه است!. بی پولی سینما، بی میلی و محافظه کاری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این عرصه و اشتیاق افراد غیر مسوول برای بودن در هنر هفتم مملکت و رفت و آمد مدیران متعدد که عمر برنامه و فکرشان کوتاهست، سینما را بیش از پیش رنجور و مخاطب را دلزده کرده است.

سینمای بی حال ما را "نیش زنبورها"، "دو خواهر"، "شاخه گلی برای عروس" و آثاری اینچنینی گرفته و طبیعی است که نمایش فیلمی مثل "طلا ومس" نیز نمی تواند حتی با ماشین تمجید مطبوعات و رسانه ها، سرحالش کند.

سینما بیش از افکار خط کشی شده و شیوه نامه های کاغذی به توجه ، سرمایه گذاری ، اعتمادآفرینی و تبیین هدف مشترک در پرتو تولید و عرضه آثار جذاب ، مخاطب پسند ، محتوایی و متنوع همراه با تقویت ساختارهای نرم و سخت افزاری نیاز دارد.

    

 

/ 2 نظر / 29 بازدید
حسین محبی

وقتي چيري به اسم فرهنگ تبديل به فروع در برنامه ها مي شود؛ سينما را ...چه بگويم![وحشتناک]

جشنواره سراسري فيلمهاي صنعتي

مراسم اختتاميه جشنواره سينما فلسطين چهارشنبه 22 دي از ساعت 17 الي 20 از همه علاقمندان دعوت مي‌شود در اين مراسم حضور بهم رسانند