"روز ملی سینما" میثاقی برای دستیابی به سینمای ملی

در حالی به "روز ملی سینما" نزدیک می شویم که این رویداد می تواند فارغ از هیاهوها و برخی مشکلات ساختاری این عرصه به میثاقی برای دستیابی یه سینمای آرمانی و ملی بدل شود. همه ساله روز 21 شهریورماه به عنوان "روز ملی سینما" و در قالب جشن سینمای ایران گرامی داشته می شود، امسال این رویداد به دلیل تقارن با ایام مذهبی به 25 ماه جاری موکول شده است.
سینمای ایران به دلیل جایگاه و موقعیت آن در جهان و تاثیر گذاری در جامعه در کانون توجه قرار داشته و اختصاص یک روز به آن نشانگر اهمیت این هنر- صنعت است.
با نگاهی به اوضاع و احوال سینما در طول یکسال گذشته و بدور از برخی امیدواری ها و ناامیدی های رایج آماری که اعداد و رقم به جای واقعیت روی کاغذ جا خوش کردند، به مرور برنامه ها در این عرصه این واقعیت که برنامه های سینمایی آرام آرام و با محور ارتقای فرهنگی و تقویت بنیه اقتصادی در حال اجراست، بیشتر نمایان می شود.
احداث، بازسازی و بهسازی سالن ها به عنوان برنامه محوری موسسه سینماشهر معاونت امور سینمایی طبق برنامه اعلام شده در حال انجام بوده و براساس پیش بینی تا پایان امسال حدود دو سوم سینماهای فعال کشور در این چرخه قرار خواهند داشت.

حرکت دوسال اخیر مدیریت سینمایی کشور در بهسازی و بازسازی سینماهای کشور موجب ترغیب نهادهای شهری برای عمل به وظایف مغفول خود در عرصه توسعه فضاهای فرهنگی کلانشهرها یی چون تهران شده که ساخت سینما آزادی و راه اندازی مجموعه سینمایی پارک ملت را می توان اشاره داشت.
280 سینما به طور فعال در چرخه نمایش فیلم کشور قرار دارند و بازسازی و بهسازی آن به عنوان برنامه محوری در دستور کار مدیریت سینمایی کشور است.
از سویی فعال سازی علمی طرح احداث شهرک سینمایی هشتگرد بدور از ارایه چشم انداز رویایی با بهره گیری از امکانات و منابع مالی موجود و تلاش برای استفاده از ظرفیت های بیرونی بویژه بخش خصوصی از دیگر برنامه های این بخش در آستانه روز ملی سینماست .
رایزنی با سینماگران و سینماداران برای اختصاص سالن نمایش برای فیلم های موسوم به فرهنگی یا مخاطب خاص و تقبل اعطای یارانه به گروه سینمایی فیلم های فرهنگی از طرح های در حال اجراست.
رونق نسبی نمایش فیلم و افزایش درآمد آثار سینمایی در اکران که در طول دو سال گذشته اثرات خود را ملموس تر ساخته است. فروش قابل توجه فیلم های اخراجی ها، توفیق اجباری ،آتش بس و همچنین توجه به آثار قابل تاملی نظیر "به همین سادگی" و حتی اخیرا در نمونه اجتماعی آن "همیشه پای یک زن در میان است" در این مقال می گنجد.
توجه به گونه های مغفول مانده در سینما، تنوع گرایی در تولید، سرمایه گذاری در طرح های فاخر سینمایی نظیر "ملک سلیمان" و "راه آبی ابریشم" به همراه زمینه سازی برای افزایش حضور فیلمسازان جوان و با استعداد در جرگه کارگردانان حرفه ای در قالب حمایت از فیلم های اول و دوم از جمله برنامه های در حال انجام است.
بیش از 90 طرح سینمایی با مضامین مختلف در طول یکسال اخیر در مراحل مختلف تولید قرار دارند.
ارایه طرح تجهیز و نوسازی سینمایی که ارتقای توان تکنیکی سینما را در کنار رشد مضمونی شامل خواهد شد که اثرات آن در تجهیز و نوین سازی لابراتورهای سینمایی نمایان شده و از دیگر کارهایی است که بدور از هیاهو در حال اجراست و اثرات آن سالهای آتی مشخص خواهد شد.
از سویی افزایش خرید رایت ویدیویی فیلم های سینمایی توسط موسسه رسانه های تصویری معاونت امور سینمایی در کنار گسترش شبکه ویدیو رسانه کشور، امکان بازگشت سرمایه تولید فیلم را به تهیه کنندگان فراهم ساخته به نحوی که خرید رایت برخی فیلم های سینمایی بطور قابل توجهی رو به افزایش خواهد رفت .

ساماندهی عرصه نمایش خانگی و متعادل سازی قیمت فیلم های ایرانی حاضر در شبکه ویدیویی با بازار در قالب عرضه ویژه فیلم که کوتاه کردن دست قاچاقچیان فیلم را به دلیل اقتصادی نبودن به همراه داشته است، از دیگر دستاوردهای برنامه ای مدیریت سینما در این عرصه به شمار می رود.
استمرار فعالیت ستاد مبارزه با تکثیر و توزیع غیر مجاز تولیدات سمعی، بصری و سینمایی با مشارکت سایر نهادهای مسئول و کنترل پدیده قاچاق فیلم که امنیت روانی و اقتصادی سینماگران را با مشکل مواجه کرده است و زمینه برخورد جدی با عرضه غیر مجاز فیلم های خارجی و غیر اخلاقی از فعالیت های این بخش می باشد.
در حوزه فیلم کوتاه ، مستند ، تجربی و انیمیشن نیز در طول یکسال گذشته چتر حمایتی مدیریت فرهنگی کشور گسترده بوده و تولید انبوه فیلم کوتاه تا سقف هزار اثر در حوزه انجمن سینمای جوانان و در عرصه سینمای مستند در حدود 300 فیلم در فرمت کوتاه، تجربی، نیمه بلند و سینمایی از جمله کارهای در دست اجرا و انجام شده است.
در عرصه انیمیشن نیز تولید سه فیلم بلند سینمایی که برای سال آتی آماده نمایش می شود و سرمایه گذاری و حمایت از طرح های کوتاه فیلمسازان و انیماتورهای جوان دیگر فعالیت های این بخش را تشکیل می دهد.
به عقیده کارشناسان، برنامه های سینمایی بدور از هیاهو و حول محور "سینمای ملی" در حال طراحی ، تبیین و اجراست، هرچند نتایج آن با توجه به امکانات محدود و منابع مالی محدود زمان بر می باشد اما حرکت در مسیر رشد و تعالی سینما، همگرایی، همدلی و صبوری و پرهیز از حاشیه پردازی را طلب می کند.
روز ملی سینما از راه می رسد و سینمای ملی می تواند به عنوان میثاقی برای دستیابی به سینمای آرمانی دستمایه امور قرار گیرد و منافع جمعی، ارتقای مضمونی و تکنیکی و تعامل و همدلی میان اهالی سینما و مدیریت فرهنگی کشور جای خود را به شخصی نگری و گروه گرایی، حاشیه سازی و برجسته سازی مشکلات و کمبودها و ایجاد ناامیدی بدهد.
روز ملی سینما می تواند جلوه گر سینمای واقعیت، امید و هویت باشد، پرداخت به واقعیت برای حرکت به سمت رشد و تعالی، انعکاس و اشاعه امید در سینما و چشم به داشتن هنر- صنعتی تاثیر گذار در منطقه و جهان با اتکا به رویکرد ارتقای فرهنگی و تقویت بنیه اقتصادی با ارایه شناسنامه و هویت ایرانی - اسلامی که خواست و نیاز سیمای ما در سینماست.

/ 0 نظر / 47 بازدید