قانون مداری و پرهیز از هیاهو، قاعده بازی در جشن سینما

جشن خانه سینما در حالی به روزهای برپایی خود نزدیک می شود که زمزمه نمایش فیلم های فاقد پروانه نمایش در این رویداد، جشن را وارد حاشیه های ناخواسته و توضیح مباحث واضح و پذیرفته شده در اجرا می کند.

جشن دوازدهم خانه سینما بنا به اعلام دست اندرکاران آن، صرفا میزبان آثاری است که دارای پروانه نمایش از اداره کل ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه ای معاونت امور سینمایی هستند، می باشد.
هرچند امکان دارد، فیلم هایی از کارگردانان مطرح نیز آماده نمایش باشند اما چون هنوز پروانه نمایش دریافت نکردند، طبیعی است که مجالی برای نمایش و قرار گرفتن در گردونه داوری جشن امسال را نداشته باشند.
همانطور که فیلمسازان برای ساخت نیاز به اخذ مجوز دارند، بدیهی است که نمایش آن ولو در قالب رویدادهای ملی، صنفی و موضوعی نیازمند مجوز بوده و هیاهو برای امکان یابی نمایش فارغ از مجاری قانونی غیرحرفه ای و غبارالود کردن فضا و در نهایت تحت تاثیر قرار دادن جشن جامعه اصناف سینمایی در آستانه برپایی است.
بدیهی است هر فیلم با در اختیار داشتن مجوزهای قانونی از جمله پروانه نمایش، امکان حضور در رویدادها و مجامع مختلف را دارد اما در این میان هستند کسانی که قاعده بازی را رعایت نکرده و با وجود نداشتن مجوز، آثارشان را در رویدادهای خارجی حاضر کرده و حقوق فیلم هایشان را به شرکت های بیرونی برای پخش می فروشند.
این عده قلیل که همواره از حمایت های عام سینما برای تولید فیلم نیز برخوردارندو هیچ گاه از فیلمسازی ضرر و زیان نمی بینند با گرفتن چهره در ظاهر منتقد به برنامه های رایج در سینما، گاهی هیاهو را برای انحراف ذهن مخاطب و سینما دوستان از طریق مجاری و تربیون های خود دستمایه امور قرار می دهند.
اکنون که به زمان برپایی جشن سینمای ایران نزدیک می شویم و داوران جامعه اصناف سینمایی مشغول ارزیابی آثار حاضر در این رویداد هستند، اشاعه حواشی در برخی تربیون های خاص و نام بردن از نمایش آثاری که هنوز پروانه نمایش ندارند در جشن سینما، جز قرار دادن جامعه اصناف سینمایی (خانه سینما) در مقابل مدیریت سینما و استهزا قانون چیز دیگری را در ذهن تداعی نمی کند.
رعایت قاعده بازی و قرار گرفتن در مدار قانون،شرط اساسی بریا فعالیت حرفه ای در عرصه های مختلف از جمله سینماست، جشن سینما را به همگرایی، جمعی نگری تبیین هدفی مشترک برای اعتلای سینمای ملی بدل کنیم و شخصی نگری و هیاهو را از این عرصه دور نمائیم .

/ 1 نظر / 25 بازدید
احمد حسینی

هرکاری قاعده خودش را داره، سینما که در جای خودش محفوظ ،اشکالی نداره ، چندتا فیلمساز هم با جرزنی که درسینما مد شده، می خواهند خودشون مطرح کنند![نیشخند]