ضرورت استاندارد سازی تولید و توزیع فیلم ؛ بازارهای فیلم پیشکش!

سینما که از آن به عنوان هنر- صنعت نام برده می شود دارای ارکان مجزا و در عین حال وابسته  به هم است. هسته اولیه تولید کالا (فیلم) در چرخه صنعتی این گستره را فیلمنامه، فرآیند تولید، توزیع و نمایش تشکیل می دهد.

چرخه ای کاملا مجزا ، تخصصی که در قالب سینمای استاندارد تعریف می شود و هرکس در این مجموعه وظیفه ای را عهده دار است و برخلاف سینمای ما، فیلمنامه نویسی، کارگردانی، تهیه کنندگی و کارهای فنی را یک نفر به تنهایی انجام نمیدهد بلکه گروهی از متخصصان بنا به تعریف حرفه ای کار و جایگاهشان به انجام وظیفه می پردازند.

وقتی سخن از ضرورت استاندارد سازی سینما به میان می آید بیش از پیش ضرورت توجه به این مقوله حس می شود چرا که تفکیک تخصصی امور، خروجی کیفی را در پی خواهد داشت.  اما این روند همواره در سینمای ایران در قالب تئوریک مطرح شده و هیچگاه جنبه اجرایی پیدا نمی کند. فیلمنامه بدون تحقیق و پژوهش و  اساسا جایگاه حرفه ای و تخصصی فیلمنامه نویس نوشته و درصورت بارها بازنویسی نشدن  توسط کارگردانان یا سلیقه تهیه کنندگان ، به چرخه  تولید که آن نیز فارغ از خواست ونیاز مخاطب صورت می گیرد، قرار می گیرد.

توزیع و یا پخش فیلم که از آن به عنوان بخش درآمدزا و یا بازاریابی هنر - صنعت سینما یاد می شود از جمله ارکان با اهمیت این حوزه است که اتفاقا نیاز به متخصصان و افراد کاربلد دارد که متاسفانه در سینمای ما تعداد آنها حتی به تعداد انگشت دست نیز نمی رسد. دفاتر پخش سنتی فیلم در سینما بسیارند؛  اما توزیع به معنای امر امروزین آن در سینما وجود ندارد و اغلب دفاتر فعال در این عرصه در قالب روابطی نانوشته و منسوخ شده به روزگار می گذارنند و جالب اینکه هرگاه سخن از ضرورت دگردیسی در این حوزه به وجود می آید از خود مقاومت نشان می دهند و همواره از تجارب دیروز خود که امروز در سینما کارآیی ندارد سخن به میان می آورند.

توزیع تخصصی ، مناسب و کارامد متناسب با نیاز بازارهای داخلی ، منطقه ای و بین المللی یک اصل در سینمای استاندارد و پویا امروز جهان می زند و کشورهای صاحب سینما در این زمینه سرمایه گذاری اساسی کرده و به تربیت نیرو و جذب بازارها می پردازند.

حضور در مجامع و رویدادهای بین المللی نیز بر اساس همین امر برای کشورهای صاحب سینما معنا می یابد و صرفا در حد حضور فیلم در جشنواره ها و یا کسب جایزه خلاصه نمی شود. نگاه اقتصادی و درآمدزا کشورهای صاحب سینما به فیلم به عنوان کالای - فرهنگی و اقتصادی بر اساس توزیع حرفه ای متمرکز است و بحث اکران گسترده اثر نیز در کنار انجام درست مقوله بازاریابی معنا می یابد.

حال با این اوصاف سهم و جایگاه ما در بازار کلان فیلم و سینما جهان چقدر است؟ چه تعداد از آثار جایزه گرفته و تحسین شده ایرانی در بازارهای منطقه ای و جهانی عرضه و درامدزا بوده ان؟ چه فوایدی اقتصادی از حضور در جشنواره ها و بازارهای فیلم که اتفاقا برای عرصه فرهنگ و هنر هزینه بر بوده ، داشته است؟ بازار جشنواره کن امسال که محور مناقشه میان دست اندرکاران سینمایی و منتقدان بوده است چه منافع اقتصادی و ارز آْوری برای صنعت فیلم کشور داشته است.

آیا اساسا فارغ از تئوری های رایج، برنامه ای برای ورود به بازارهای منطقه ای و جهانی در میان و درازمدت داریم؟. بحث نظامند کردن شبکه توزیع بین المللی فیلم و کادرسازی در این زمینه در برنامه مدیران فعلی سینما جا دارد ؟

پاسخ به این پرسش ها ما را به یک هدف و ضرورت سوق می دهد؛ استاندارد سازی سینما!. هرچند که مقوله استاندارد سازی سالن های نمایش و افزایش توان اکران خود نیز مثنوی هفتادمن طلب می کند.  

/ 6 نظر / 55 بازدید
آرش

سلام بررسی فیلم های روز ایران و جهان با توجه به شرایط دنیا در وبلاگ "کارگری در روزنامه"

رسول دارامروئی

http://gavaznha.persianblog.ir/ درود بر شما . فکر میکنم سناریویی را تقدیم ارشاد کرده ام که حسابی کلافه شان کرده است! طالبم خیلی از دوستان اهل قلم را در فارومم جمع کنم و انجا سناریو را رو کنیم و درباره اش حرف بزنیم! آیا هستید؟ 09362622306

بهزاد رشیدی

سلام «نخستين جشنواره سراسري فیلم‌های صنعتی» باحضور صنايع، شرکت‌ها و مراكز فعال در عرصه سينما و صنعت از 18 الي 22 دي ماه سال جاري توسط جهاددانشگاهی صنعتی شریف و با همکاری سازمانهاي متولي و صنايع فعال كشور برگزار مي‌شود.

فهمیزی

یلدا این جشن کهنسال و زیبا ی ایرانی بر شما و خانواده محترم مبارک باد

جشنواره سراسري فيلمهاي صنعتي 18 لغايت 22 دي ماه برگزار ميشود

جشنواره سراسري فيلم‌هاي صنعتي با حضور و همراهي متوليان صنايع كشور و با حضور بخش‌هاي مختلف سينمايي به ويژه سينماگران مستند ايران برگزار مي‌شود. بدينوسيله از شما دعوت مي‌گردد در اين رويداد فرهنگي – هنري حضور به‌هم رسانيد. براي كسب اطلاعات بيشتر به وب سايت زير مراجعه فرماييد.

مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم‌هاي صنعتي

مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره سراسري فيلم‌هاي صنعتي عصر روز شنبه 18 دي ماه از ساعت 17:00 الي 19:00 در دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي‌گردد. از شما فرهيخته گرامي دعوت مي‌گردد در اين محفل فرهنگي – صنعتي حضور به‌هم رسانيد.